Środki na kleszcze – przeciwwskazania, ograniczenia i szkodliwość

Kilka słów o ograniczeniach w stosowaniu środków na kleszcze dla psów, wynikających albo ze składu środka albo z jego postaci, odnoszących się do samego psa lub ludzi i zwierząt z nim żyjących.

Ogólne

Środki na kleszcze i pchły mają za zadanie zabijać pewien rodzaj organizmu, więc należy się liczyć z ich negatywnym wpływem na inne organizmy, dlatego warto trzymać się podstawowych zaleceń zawartych w ulotkach producentów tych środków, a więc:

  • środków tych nie należy stosować u psów chorych lub po ciężkiej chorobie – lepiej w takiej sytuacji skonsultować się z weterynarzem;
  • kontaktując się z tymi środkami – w trakcie zakraplania płynów lub zakładania obroży, należy stosować środki ostrożności zalecane w ulotce;
  • nie należy środków tych stosować poniżej wagi lub wieku psa wskazanych przez producenta (minimalny wiek/waga psa, przy stosowaniu środków na kleszcze i pchły);
  • wszystkie środki są przewidziane do stosowania zewnętrznego, oznacza to, że trzeba pilnować aby pies czy inny zwierzak nie miał możliwości połknięcia środka (przypadki zatruć wynikają na przykład z pozostawienia tubki z resztką płynu i przeżucia jej przez psa) czy wylizywania go.

Wszyscy producenci zgodnie zapewniają, że poza przypadkami nadwrażliwości na składniki środków, prawidłowo stosowane środki są bezpieczne dla psów i ludzi w ich otoczeniu – toteż teraz będzie kilka dodatkowych uwag o prawidłowym stosowaniu środków.

Środki na kleszcze a małe dzieci

Jeżeli w domu gdzie jest pies mieszkają małe dzieci, które mają z nim ciągły kontakt, powinniśmy raczej zrezygnować z obróż na kleszcze. Obroża wydziela substancje czynne w sposób ciągły, więc dzieci nie powinny mieć możliwości dotykania takiej obroży, nie powinny kontaktować się fizycznie z psem noszącym taką obrożę, pies nie może spać w łóżku dzieci (w łóżku dorosłych swoją drogą też nie powinien przy takiej obroży).

W przypadku kropli, dzieci nie powinny kontaktować się z psem do momentu wyschnięcia psa (mokrych miejsc na sierści w miejscach aplikacji kropli), dlatego producenci środków zachęcają do aplikowania kropli psom wieczorem – chodzi o to, aby sierść zdążyła wyschnąć , substancje się wchłonąć , a ludzie mieli mniej kontaktu z psem, któremu świeżo zaaplikowano krople. Dokładniej rzecz ujmując: dorośli też nie powinni głaskać psa do czasu jego wyschnięcia, bo należy unikać kontaktu preparatu z naszą skórą, oczami i śluzówkami.

Środki na kleszcze dla psów a inne zwierzęta

Najważniejsze  dwie zasady dotyczą substancji zawartych w niektórych środkach na kleszcze i pchły dla psów, a niebezpiecznych dla kotów i królików.

Dla kotów toksyczna jest permetryna, obecna między innymi w kroplach lub płynach – ektopar, advantix, sabunol  oraz obroży i pudrze sabunol. Tego typu środków nie można stosować dla kota – możemy go w ten sposób zabić i użycie ich na kocie wymaga natychmiastowej wizyty u weterynarza. Możemy te środki stosować na psie mieszkającym razem z kotem, warto jedynie zadbać aby kot nie miał kontaktu ze środkiem – a więc w przypadku kropli, odizolować psa od kota do czasu wyschnięcia środka. W przypadku obroży jest ryzyko podgryzania czy lizania obroży przez kota, ale to już zależy od relacji między kotem a psem.

Dla królików niebezpieczny jest z kolei fipronil, obecny między innymi w płynach – frontline, fiprex, fiprodog. Zasady postępowania jak wyżej.

Jeżeli posiadamy w domu większą ilość psów, szczególnie młode psy, to, rozpatrując zakup obroży, należy uwzględnić możliwość wzajemnego podgryzania sobie obroży.

Niezależnie od tego czy mamy małe dzieci i inne zwierzęta, zawsze warto zajrzeć do ulotki danego środka i sprawdzić jak prawidłowo go stosować – to są substancje chemiczne o potencjalnym szkodliwym działaniu i w naszym interesie jest wiedzieć jak się z nimi obchodzić. Z kolei obowiązkiem producenta jest podanie nam informacji umożliwiających bezpieczne korzystanie z jego produktów.