Paszport dla psa

Paszport jest dokumentem, który będzie nam potrzebny w momencie kiedy chcemy wyjechać z naszym psem za granicę. Jego zawartość przypomina w znacznym stopniu strony książeczki zdrowia psa i od momentu wyrobienia psu paszportu, to w nim lekarz będzie zamieszczał wpisy dotyczące szczepień, odrobaczania itp..

Paszport wystawia upoważniony lekarz weterynarii – najczęściej lecznice, w których na co dzień szczepimy nasze psy, mają takie uprawnienie (Rejestr lekarzy weterynarii uprawnionych do wystawiania paszportów – tutaj link), a koszt paszportu to 51zł. Aby można było wystawić paszport, pies musi być:

  • zaczipowany,
  • posiadać aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie.

To w praktyce oznacza, że jeżeli  jednocześnie z wyrobieniem paszportu czipujemy psa, to po czipowaniu lekarz wykona szczepienie przeciw wściekliźnie – logika paszportu jest taka, że wpisuje się do niego zabiegi wykonywane na psie, który jest oznakowany. Więc do 51zł za paszport, należy najczęściej doliczyć opłatę za czipowanie i szczepienie, o ile w naszej lecznicy nie doliczają dodatkowo opłaty za wizytę, a najdogodniej jest wyrobić psu paszport przy okazji planowanego i tak szczepienia.

Przepisy dotyczące wwozu zwierząt towarzyszących, różnią się w zależności od kraju, aktualne informacje na temat przepisów obowiązujących w danym kraju, a więc i badań i wpisów, które muszą być w paszporcie psa, można znaleźć na stronach na przykład Głównego Inspektoratu Weterynarii (link do właściwej zakładki na stronie Inspekcji Weterynaryjnej).

Więcej informacji o czipach – artykuł o czipowaniu psów.