Ile kosztuje utrzymanie psa – koszty stałe

Decydując się na posiadanie psa, musimy być świadomi czekających nas kosztów. Poniżej prezentuję zestawienie podstawowych wydatków na psa, czyli na jedzenie i podstawowe zabiegi. Ponieważ większość tych wydatków zależna jest od wielkości psa, to aby lepiej zobrazować zmienność tych wydatków, zostały one rozbite na trzy grupy, zależnie od przykładowej wagi psa. Poniżej tabeli znajdują się dokładne wyjaśnienia jakie założenia zostały przyjęte do obliczeń.

Prezentowane tu wydatki są wydatkami powtarzalnymi w kolejnych miesiącach czy latach, inne koszty utrzymania psa, związane z akcesoriami, zabiegami wykonywanymi raz w życiu, czy nietypowymi sytuacjami, zostały zaprezentowane w innym miejscu.

Stałe koszty utrzymania psa

ile razy w roku suma roczna
pies 10 kg      
karma sucha 86/52 12 1032
karma mokra 150 12 1800
szczepienie 60 1 60
preparaty na kleszcze 13 6 78
odrobaczenie 6 2 12
średnio miesięcznie      
sucha karma    pies 10 kg 98,5/65
puszka    pies 10 kg 162,5
       
pies 20 kg      
karma sucha 90 12 1080
 surowizna 80  12  960 
szczepienie  60  60 
preparaty na kleszcze  16  96 
odrobaczenie  12  24
średnio miesięcznie     pies 20 kg 95-105 
       
pies 40-45 kg      
karma sucha  150 12  1800 
surowizna 160  12  1920 
szczepienie 60  60 
preparaty na kleszcze 20  120 
odrobaczenie 24  48 
średnio miesięcznie   pies 40-45 kg 170-180 

Żywienie psa karmą suchą.

Wyliczony koszt odnosi się do przyzwoitych karm z półki Puriny Proplan, Royal Canin czy Eukanuby, to znaczy karm, które kupujemy w cenie 10-12zł za kilogram. Podany koszt jest uśrednionym kosztem wyliczeń dla różnych karm, przy założeniu dawkowania zgodnego z opisem na opakowaniu, opartym o ceny ze sklepów internetowych, przy zakupie największych opakowań danej karmy.

W przypadku psów o wadze około 10kg podane są dwie wartości – wielu właścicieli decyduje się na zakup mniejszych opakowań karmy – kilkukilogramowych a nie kilkunastokilogramowych, a to oznacza czasami skok ceny karmy o połowę. Co ciekawe w takim przypadku taniej wyjdzie karmienie karmą z wyższej półki – jak Orijen (czyli karmą bez kukurydzy czy zbóż), ponieważ tutaj nie ma tak dużej różnicy w cenie, a dodatkowo karmy tej podaje się mniej.

Żywienie psa karmą mokrą lub surowizną.

Dla psów o wadze 10 kg, koszt karmy został obliczony jako uśredniony koszt żywienia puszkami typu Bozita lub Evangers z linii podstawowych, w oparciu o dawkowanie zalecane na tą wagę psa przez producenta.

Dla psów większych założono karmienie surowym mięsem, kośćmi i warzywami – czyli zdążające w kierunku BARF. Nie używam nazwy BARF, gdyż nie była to próba wyliczenia kosztu wzorcowo bilansowanej diety. Założona została uśredniona cena produktów – 6zł za kilogram i dawka dzienna pomiędzy 2 a 2,5% masy ciała psa, a więc dla psa 20kg – około 0,45 kg produktów dziennie, a dla psa ponad 40 kg – około 0,9 kg dziennie. Cena kilograma wynika z założenia mieszania tanich produktów jak porcje rosołowe czy dostępne kości wołowe z kupowanymi mrożonymi mięsno-kostnymi produktami tańszych producentów.

Szczepienie psa

Cena szczepienia jest ceną łączonego szczepienia przeciw wściekliźnie i pakietowi podstawowych chorób, nie zawiera dodatkowych szczepień dostępnych na rynku – na przykład przeciw boreliozie (a to koszt dodatkowy 70-80zł, dwa razy w roku). Jeżeli będziemy szczepić psa w klinice, gdzie doliczana jest opłata za wizytę, cena może wzrosnąć nawet o 100%.

Preparaty na kleszcze

Cena zabezpieczenia psa przeciw kleszczom wynika z założenia wzorcowego zakraplania psa kroplami co miesiąc, od kwietnia do września, przy założeniu, że krople kupujemy sami w sklepie internetowym, korzystając z dostępnych w ofertach trójpaków. W przypadku większych psów cenę można wyraźnie obniżyć, zakładając psu obrożę, która będzie jednorazowo droższa, ale starcza na cały sezon – kupując ją przy okazji zakupu karmy (tak aby nie płacić za przesyłkę) zapłacimy za nią w sklepie internetowym od 55 do 90 zł. Jeżeli zdecydujemy się zabezpieczać psa kroplami i każdorazowo będziemy robić to w lecznicy, to do podanych cen należy doliczyć przynajmniej kilka złotych przy każdej wizycie.

Odrobaczanie psa

Przyjęto tu założenie dwukrotnego odrobaczenia w roku, aczkolwiek właściciele psów z dłuższym stażem często odrobaczają psy z inną częstotliwością, zależnie od oceny ryzyka. Cena odrobaczenia jest bezpośrednio powiązana z masą psa – najczęściej są to tabletki na 10kg masy ciała, a cena tabletki wynosi kilka złotych. Różnice w cenie tabletek wynikają głównie z tego, że różnią się one składem i działają na różne pasożyty, w różnym stadium rozwoju.