Ile kosztuje utrzymanie psa – koszty dodatkowe

Poza podstawowymi kosztami utrzymania psa, jak karma, podstawowe szczepienia, preparaty na kleszcze i pchły i odrobaczenie, mamy całą pulę kosztów, z których część zależy od naszej decyzji, część od wypadków losowych.

 

Poniższa tabela prezentuje zestawienie tych kosztów, wraz z orientacyjnymi kwotami, poniżej tabeli znajduje się szczegółowe omówienie pozycji.

typ kosztu

(kliknięcie przenosi do opisu)

  orientacyjny przedział cenowy
opłata za posiadanie psa   0 – 100zł rocznie
smakołyki, gryzaki smakołyki naturalne od 2zł sztuka/3zł za 100g
  inne od 1,5-3zł za 100g do 15zł/100g
wyprawka miska od kilku złotych
  legowisko od 30 – 60zł zależnie od wielkości psa
  obroża + smycz od kilkunastu złotych
  kaganiec od kilkunastu złotych
  ubranka dla małych psów od około 30zł
  szczotki, grzebienie od około 20zł
  zabawki od kilku złotych
szkolenie psa przedszkole 300 – 400zł za cykl
  kurs podstawowy 500 – 600zł za cykl
  indywidualne konsultacje 50 – 200zł /h
zabiegi i opieka weterynaryjna sterylizacja mała suka – 150-350zł, średnia – 200-500zł, duża – 250-600zł
  kastracja 100-400zł
  dodatkowe szczepienia 60-90zł za dawkę szczepionki
  badania podstawowe krwi od 30zł (do tego kilka-kilkanaście złotych za parametr), rtg, ekg od 30zł, usg od około 40zł
  leczenie psa od kilkudziesięciu złotych
  czip od 30 – 60zł
  paszport 51zł
 opieka nad psem  hotel /petsitter od 20zł – 40zł za dobę, zależnie od wielkości psa
  dog walker  od 20 – 40zł /spacer
zabiegi fryzjerskie i pielęgnacyjne kąpiel od 20 – 60zł zależnie od wielkości psa
  strzyżenie od 40 – 90zł zależnie od wielkości psa i rodzaju sierści
  rozczesywanie od 20 – 90zł zależnie od wielkości psa i rodzaju sierści

Opłata za posiadanie psa

Opłata za posiadanie psa zastąpiła podatek od posiadania psa i jest opłatą ustalaną przez gminę, drogą uchwały. Oznacza to, że wysokość opłaty, jak i zwolnienia z tej opłaty, są ustalane samodzielnie przez każdą gminę, ograniczeniem jest górna granica tej opłaty – w 2013r jest to nie całe 120zł, a więc opłata ta zależy od miejsca, gdzie mieszkamy z psem. Wiele gmin nie wprowadziło tej opłaty, tam gdzie ta opłata została wprowadzona stosowane są różne zwolnienia z opłaty – ustawowe: jak zwolnienie dla osób powyżej 65 roku życia, dla rolników, dla osób niepełnosprawnych lub ustalone dla gminy: za psy adoptowane z miejskiego schroniska, psy czipowane itd., natomiast stawka podstawowa opłaty za posiadanie psa jest różna i należy ją sprawdzać dla każdej gminy. Więcej informacji w: o opłacie za posiadanie psa.

powrót do tabeli

Smakołyki dla psa

Ten koszt zależy głównie od naszych przekonań – w części domów jest on sprowadzony do zera, w części jest całkiem pokaźną kwotą. Ceny podane w tabeli niewiele mówią osobie, która do tej pory nie miała psa, a warto zwrócić uwagę na wydatki na smakołyki, ponieważ często nie mamy świadomości jak znaczne wydajemy na nie pieniądze. Jeżeli ktoś kupuje smakołyki na sztuki, na przykład wędzone kości, uszy czy kurze łapki, to łatwo doliczy się, że jeżeli jest to praktyka codzienna, to miesięcznie wynika z tego koszt kilkudziesięciu złotych. Natomiast często nie zwracamy uwagi, że próżniowo pakowane smakołyki, które kosztują kilka złotych za małą torebkę, jeżeli przeliczyć to na kilogram, sprzedawane są nam w cenie kilkadziesiąt do ponad stu złotych za kilogram.

powrót do tabeli

Wyprawka dla psa

W przypadku artykułów produkowanych w różnych rozmiarach cena rośnie wraz z rozmiarem danego artykułu, więc w obrębie jednego rodzaju produktów danego producenta, za daną rzecz w rozmiarze dużego psa możemy zapłacić nawet trzykrotność ceny płaconej w przypadku rozmiaru psów najmniejszych. Jednak znacznie większe różnice w cenie wynikają z różnic między producentami i użytymi materiałami. I tak:

miska – już za kilka – kilkanaście złotych kupimy przyzwoitą metalową lub plastikową miskę dla różnego rozmiaru psów;

legowisko – legowiska dla najmniejszych psów kupimy już w cenie 20-30zł, legowiska dla większych psów będą kosztowały 2-3 razy więcej (dotyczy to tańszych modeli legowisk);

obroża i smycz – za kilkanaście złotych kupimy tani komplet dla małych psów, za blisko 100zł kupimy już komplet porządnej firmy dla dużego psa. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wykończenie i kupić droższy komplet, za to firmy która stawia na jakość materiału – powinno to zaprocentować trwałością, przy najtańszych akcesoriach należy się liczyć z tym, że szycia smyczy są wykonane słabszą nitką i mogą się rozpruwać, klamerki wyginać, a karabinki mocujące smycz do obroży mogą się łamać. Smycze typu flexi kupimy od około 30 zł. Z kolei najtańsze szelki kupimy już za kilkanaście – dwadzieścia kilka złotych, ale będą to szelki do spacerowania, jeżeli nasz pies ma ciągnąć (rower, sanki), to powinien mieć szelki pociągowe, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

kaganiec – do 20zł będzie nas kosztował najtańszy, nylonowy model, jednak trzeba pamiętać, że te najtańsze modele nadają się do krótkiego użytkowania, jeżeli potrzebujemy kaganiec, w którym pies może spokojnie otworzyć pysk (czyli ziać w upały) i napić się wody, to czeka nas wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych;

powrót do tabeli

ubranko dla małych psów – w tej roli doskonale sprawdzą się też elementy ludzkiej odzieży, ubranko chroniące przed zimnem najmniejsze psy, łatwo można zrobić przerabiając rękawy swetrów czy bluz lub dziecinne ubranko, w przypadku zakupu, ceny ubranek polarowych czy sweterków, zaczynają się od około 30 złotych, parę złotych taniej można kupić ortalionowe pelerynki;

szczotki, grzebienie – najprostsze modele grzebieni zaczynają się od kilkunastu złotych, ale najczęściej wydajemy więcej pieniędzy – szczotka czy grzebień muszą być przede wszystkim dopasowane do rodzaju sierści czy włosa psa, a jest to z reguły zakup jednorazowy w życiu psa;

zabawki – te najtańsze często mają też krótki żywot, pies łatwo je zniszczy. Zabawki niekoniecznie musimy kupować – pies z powodzeniem może się bawić starą piłką do gry w piłkę nożną, aportować tanie piłki tenisowe, bawić w przeciąganie starą parą spodni na których zawiązano kilka supłów. Inną grupą zabawek są zabawki w których ukryte są smakołyki i pies musi nauczyć się metody ich wydobywania – tu ceny zaczynają się od około 30 złotych dla tych najprostszych, ale wykonanych już z przyzwoitych materiałów, a osiągają ponad 100 złotych dla tych bardziej skomplikowanych.

powrót do tabeli

Szkolenie psa

Koszty szkoleń grupowych (więc w tym psiego przedszkola i różnie nazywanych kursów podstawowych), zależą w dużej mierze od miejsca w którym mieszkamy (zamożności okolicy), jak i obecności konkurencji. Generalnie koszt zaczyna się od około 20zł za godzinę szkolenia, z tym że z reguły ponosimy opłatę za cały cykl szkolenia, prowadzony według pewnego programu, zawierający przynajmniej kilkanaście godzin.

Cena szkolenia może odzwierciedlać doświadczenie i własne zaplecze szkoły (jak własny, ogrodzony teren, podstawowe akcesoria szkoleniowe), ale nie zawsze tak jest – czasami opłata wynika w dużej mierze z przekonania szkoleniowca o własnej wartości, wynikającego z posiadania dyplomów ukończenia pewnych kursów.

Przy szkoleniu indywidualnym cena godziny szkoleniowej może wynosić od 50 do 200zł, zależeć będzie od doświadczenia szkoleniowca/behawiorysty i na pewno też kosztu i czasu dojazdu osoby szkolącej. Tu także należy brać pod uwagę fakt, że nie zawsze droższe znaczy lepsze, chociaż z drugiej strony, jeżeli mamy poważne problemy z psem, to nie należy liczyć na to, że osoba z dużym doświadczeniem zawodowym będzie z nami procowała za 20zł/h.

powrót do tabeli

Zabiegi i opieka weterynaryjna

koszt sterylizacji/kastracji psa

Koszt sterylizacji czy kastracji zależy od wielkości psa i miejsca, w jakim go wykonujemy – ceny zabiegów mogą, w zależności od miejsca, różnić się dwukrotnie. Opłata jest kosztem zabiegu i opieki pooperacyjnej – wizyt kontrolnych po zabiegu i zdjęcia szwów, zależy od tego co jest wliczone w cenę zabiegu, wyposażenia i renomy miejsca wykonywania zabiegu. W niektórych miejscach w cenę zabiegu wliczony jest koszt podstawowych badań przed zabiegiem, czasami cena może nie zawierać badań, a obowiązkowo przed zabiegiem należy dostarczyć aktualne badania psa. W ramach opieki pooperacyjnej suki otrzymują ubranko pooperacyjne, natomiast dodatkowy kołnierz, chroniący miejsca pooperacyjne przed lizaniem przez psa, jest najczęściej dodatkowo płatny.

Przed zabiegiem warto dowiedzieć się co dokładnie jest wliczone w koszt zabiegu, a co dodatkowo płatne – koszt ubranka pooperacyjnego to 20-40zł, kołnierza weterynaryjnego – 10-50zł, zależnie od wielkości psa.

dodatkowe szczepienia

Dodatkowe szczepienia na które decyduje się część właścicieli psów, to szczepienie przeciw boreliozie i kaszlowi kennelowemu. Przy szczepieniu przeciw boreliozie, w pierwszym roku szczepienia podaje się dwie dawki szczepionki, więc na początku będzie to podwojony koszt.

badania

W tabeli podane są dolne zakresy cenowe podstawowych badań, najczęściej należy się liczyć z wyższymi cenami, do tego możliwe są opłaty za wizytę czy konsultację (od 20-30zł). Jeżeli robimy badanie w ramach wizyty u specjalisty, należy doliczyć od kilkudziesięciu złotych w górę za konsultację specjalisty (kardiologa, chirurga …)

powrót do tabeli

koszty leczenia psa

Koszt leczenia psa to koszt wizyt + koszt badań + koszt leków + koszt zabiegów/operacji. Ceny wizyt zaczynają się z reguły od 20-30zł, kiedy jesteśmy stałym klientem i mamy kontynuację leczenia, czyli przychodzimy na przykład na sam zastrzyk, to najczęściej już nie płacimy za wizytę, tylko lek, a z drugiej strony, jeżeli pojedziemy do całodobowej prywatnej kliniki na dyżur nocny, to możemy zapłacić nawet 100zł za samą wizytę. Koszty badań zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, koszt leków zależy od wielkości psa, przy czym warto zapytać się o możliwość stosowania leków dla ludzi – część leków doustnych, przeznaczonych dla psów różni się głównie smakiem, opracowanym na potrzeby psa. Ceny zabiegów czy operacji, to już większe wydatki, w zależności od powagi sytuacji mogące sięgać kilkaset – kilka tysięcy złotych.

czipowanie psa

W wielu miejscach w Polsce, szczególnie w miastach, można trafić na akcje darmowego czipowania psów. Wszczepienie psu czipa zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia psa w przypadku jego zagubienia się, czy ucieczki, czytniki czipów posiada zdecydowana większość schronisk i lecznic weterynaryjnych. Dlatego niezależnie od tego czy czipujemy psa odpłatnie, czy nie, należy się upewnić, że w lecznicy przeprowadzającej wszczepienie chipa naszemu psu, nasze dane kontaktowe zostaną umieszczone w bazach gromadzących dane o czipach – jeżeli lecznica tego nie robi, powinniśmy zadbać o to sami. Dokładne informacje o czipach i czipowaniu psa.

paszport

Paszport jest nam niezbędny, kiedy chcemy jeździć z psem za granicę, jeżli go mamy, jest on jednocześnie książeczką zdrowia psa, a aby go wyrobić pies musi być oznakowany (chip), więc kolejność jest taka, że najpierw psa chipujemy, wyrabiamy paszport i wtedy szczepimy.

powrót do tabeli

Opieka nad psem

Cenniki dotyczące opieki nad psami są bardzo różne, podane ceny są dolnymi wartościami z tych cenników. Z reguły im większy pies i lepsze warunki jego pobytu, tym pobyt jest droższy. Warto przy tym pamiętać, że czasami lepsze warunki mogą oznaczać tyle, że pies dysponuje większym kojcem czy pomieszczeniem, czy jest wypuszczany na większy wybieg, natomiast niekoniecznie ma więcej ruchu i kontaktu z człowiekiem i innymi psami, więc zawsze trzeba się dowiadywać co konkretnie wliczone jest w cenę usługi.

Podobnie rzecz ma się z usługami dog walkera – im pies większy i trudniejszy w obejściu, tym bardziej znaczenia nabierają umiejętności i doświadczenie osoby, która ma naszego psa wyprowadzać na spacery, bardzo niskie stawki możemy zapłacić osobie, która dorabia sobie opieką nad cudzymi psami, natomiast niekoniecznie poradzi sobie z trudnymi sytuacjami.

Zabiegi fryzjerskie i pielęgnacyjne

Cena tych zabiegów wynika bezpośrednio z wielkości psa, rodzaju sierści i jej stanu, ale w większości przypadków wydatków tych można uniknąć, samemu wykonując te zabiegi. Natomiast jeżeli posiadamy dużego psa z długą, miękką sierścią, z tendencjami do filcowania się i zaniedbamy go, to należy się liczyć z tym, że zapłacimy za doprowadzenie psa do ładu nawet 200zł.

powrót do tabeli